Borkowo - wymiana międzyszkolna z Polakami na Litwie

Utworzono dnia 28.06.2017

Przed rokiem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie i Gimnazjum im. Jana Bosko w Jałówce k. Wilna podpisały porozumienie o współpracy. W styczniu w Borkowie gościli polscy uczniowie i nauczyciele z Litwy poznając mieszkańców, kulturę i atrakcje naszego regionu. W czerwcu br. do Jałówki udali się uczniowie i ich opiekunowie z Borkowa. Do grupy dołączyło 5 uczniów i nauczycielka ze szkoły w Niestępowie. Współorganizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie „Nasze Borkowo”, które pozyskało na ten cel środki od Gminy Żukowo. Wyjazd miał przede wszystkim charakter edukacyjno - kulturalny. Pomorzanie poznali rodaków na Litwie, tak bardzo żyjących polskością: tradycją, kulturą, historią, troską o język… Zobaczyli miejsca związane życiem i działalnością wielkich Polaków. Stanęli przed obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Poznali miejsca natchnień i działalności ks. Piotra Skargi, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego.. Kroczyli śladami św. siostry Faustyny Kowalskiej i  byli w miejscu gdzie powstał słynny na cały świat obraz Jezusa Miłosiernego. W katedrze nawiedzili grób św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski. Byli na polskiej nekropolii narodowej na Rossie, gdzie pomodlili się przy mauzoleum Matki i Serca Syna  (marszałka Józefa Piłsudzkiego). Zwiedzili Troki, piękny zamek na jeziorze, gdzie też miała miejsce degustacja kibinów, tradycyjnych pierogów karaimskich. Ostatni dzień uczniowie spędzili w rodzinach, gdzie mieli okazję bezpośrednio poznać życie swoich rodaków na Litwie. W trakcie pobytu nawiązano wiele ciekawych relacji, których trwałość bardzo wesprą dzisiejsze środki komunikacji. Goście z Borkowa zostawili tamtejszej szkole m.in. duży zestaw książek literatury pięknej i dziecięcej. Był to jeden z punktów podpisanej wcześniej partnerskiej umowy. W drodze powrotnej zatrzymali się w przepięknym sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce. Dzieci wracały zmęczone, ale i bardzo ubogacone poznaniem Wileńszczyzny, która mimo granicy, pozostaje nam tak bliska.

Borkowo - wymiana międzyszkolna z Polakami na Litwie

Utworzono dnia 28.06.2017, 21:48