Utworzono dnia 25.02.2020

Inspirująca kaszubszczyzna

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie wzięli udział w bezpłatnych warsztatach zorganizowanych przez Fundację „Inspirujące Przykłady” założoną i prowadzoną przez red. Leszka Szmidtke.

L. Szmidtke przez wiele lat był dziennikarzem Radia Gdańsk. Prowadził magazyn kaszubski „Na bôtach i w bòrach”. Choroba przerwała mu kontynuowanie dzałalności dziennikarskiej. Po rekonwalescencji postanowił zrobić coś z myślą o dzieciach uczących się języka kaszubskiego.

- Nikt mnie nie zmuszał do realizacji tego pomysłu. Zrobiłem to, bo chciałem, bo czułem i czuję potrzebę robienia czegoś dla innych – podkreśla inicjator przedsięwzięcia z Gdańska,  wychowany jednak w Żukowie, świetnie i chętnie mówiący po kaszubsku.

Młodzież z Borkowa miała okazję przekonać się na własnej skórze, jak funkcjonuje koncepcja  kaszubskiego dziennikarza. Warsztaty odbyły się na tarasie widokowym wieży (30 piętro) w Gdańsku Oliwie (obok hali Olivia). Widok zapierał dech w piersiach. Tam Tatiana Slowi z Radia Gdańsk opowiedziała im po kaszubsku o kaszubskości Gdańska, zarówno w przeszłości jak i obecnie. Na telebimie pokazała portrety książąt kaszubskich pochowanych w katedrze oliwskiej, zaprezentowała pomnik księcia Świętopełka Wielkiego obok bazyliki mariackiej, przedstawiła różne działania gdańskich Kaszubów. Były to niezwykle ciekawe i inspirujące zajęcia. Pokazały współczesne oblicze kaszubszczyzny. Najbardziej przemawiała do dzieci działalność wybitnyc artystów z Kaszub: Danuty Stenki, Macieja Miecznikowskiego, Weroniki Korthals –Tartas i innych. Zainteresowało to nawet uczniów, którzy do tego czasu niewiele mieli do czynienia z kaszubszczyzną, natomiast zainspirowalo tych, którzy mieli zupełnie inne – stereotypowe – wyobrażenia o swojej tatczëznie. Niestety, ten problem jest nadal wszechobecny na Kaszubach, stąd pomysł Leszka Szmidtke jest niezwykle oryginalny, a jeszcze bardziej cenny. Godzien jest pełnego poparcia ze strony Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz sponsorów, zwłaszcza właścicieli firm prowadzonych przez kaszubskich biznesmenów.

Drugą część poprowadzili młodzi instruktorzy, którzy skutecznie próbowali pobudzić dzieci do znalezienia w sobie najmocniejszych cech. Zapewne ta wiedza (o sobie samym) przyda się młodzieży w chwili wyboru bardziej dojrzałej drogi życiowej.

Warsztaty zainicjowane przez redaktora L. Szmidtke są nową formą kształcenia młodzieży. Stanowią ciekawe uzupełnienie wiedzy o stołecznym Gdańsku, zwłaszcza jego roli w dziejach regionu. Do tego zajęcia prowadzone są w niezwykle atrakcyjny sposób, czego wciąż brakuje w edukacji kaszubskiej, która wciąż jest jeszcze in statu nascendi (w fazie rozwoju).

Jan Dosz - szkólny

Utworzono dnia 25.02.2020, 22:42

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.