Utworzono dnia 24.05.2016

Borkowo

I Wojewódzki Konkurs wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”

Dnia 20 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie miał miejsce I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach Kaszubski Wiec. Konkurs jest ogłoszonym w Wojewódzkim Kalendarzu Imprez dla dzieci i młodzieży na rok szkolny 2015/2016, w kategorii konkursy wiedzy Pomorskiego Kuratorium Oświaty. W finale w Borkowie uczestniczyło 61 uczniów z 24 szkół podstawowych z 5 pomorskich powiatów (kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego, wejherowskiego i miasta Gdańsk). Najpierw uczniowie pisali test z historii, geografii, tradycji i kultury kaszubskiej. Uczestnicy wykazali się zawansowaną wiedzą. Średnia wysokość punktacji wyniosła ok. 60%. Do finału ustnego przeszło 9 uczestników, którzy w formie quizu odpowiadali na wylosowane pytania. Musieli m. in. odpowiedzieć, co to są kuche na Kaszubach, kto był ojcem regionalizmu kaszubskiego, podać dokładną datę pierwszej wzmianki o Kaszubach, czy też co oznacza skrót CEPR. Komisja, pod przewodnictwem Danuty Pioch, po emocjonującej walce, przy aplauzie widowni, nagrodę główną przyznała Natalii Dembkowskiej z Banina, II miejsce zdobyła Nikola Guze z Kościerzyny, a III miejsce Daria Jelińska z Kamienicy Królewskiej. Quiz profesjonalnie znany działacz kaszubski, pisarz i dziennikarz, Eugeniusz Pryczkowski. Zwyciężczyni otrzymała tableta ufundowanego przez Panią Poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk. Nagrody także ufundowali Burmistrz Gminy Żukowo, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie / Oddział Żukowo, Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, Burmistrz Gminy Kartuzy oraz Pani Halina Uchman Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie. Pomysłodawcą konkursu był Józef Belgrau, dyrektor szkoły w Borkowie. Honorowym patronatem konkurs zaszczycili Pan Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie / Oddział w Żukowie i Pani Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk. W kolejnych latach planowane są następne edycje konkursu.

Utworzono dnia 24.05.2016, 15:42