II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”

Utworzono dnia 22.05.2017

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie 19 maja 2017 r. był dniem zmagań najlepszych małych znawców Kaszub. Po raz drugi szkoła zorganizowała tak ważną dla Regionu imprezę o zasięgu wojewódzkim. 53 uczestników z 21 szkół, z 6 pomorskich powiatów rozwiązało z bardzo dobrym efektem test zamknięty wymagający dogłębnej znajomości problematyki kaszubskiej. Wiedzieli m.in. co znajduje się w herbie Kościerzyny, kiedy powstało Zrzeszenie Kaszubskie, jakie zakonnice przez wieki żyły w Żukowie, kto był misjonarzem Pomorza Zachodniego, które jezioro jest największe na Kaszubach, czy też co oznacza słowo „worzta”. Pomysłodawca konkursu, autor pytań i materiałów pomocniczych, dyrektor Józef Belgrau zauważył, że konkurs, jego organizacja, się rozwija i doskonali. W tym roku doszli uczestnicy z powiatu gdańskiego, powiat bytowski zgłasza chęć udziału w następnej edycji.. Najdłuższą drogę przebyli już po raz drugi uczniowie z nauczycielką języka kaszubskiego z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Piotra Dunina z Chojnic. Szkoły otrzymały materiały, kompendium wiedzy o Kaszubach. Są to podstawowe wiadomości z historii, literatury, geografii, rzemiosła i sztuki ludowej, symbole Kaszub, główne organizacje i instytucje kaszubskie czy wybrane słownictwo kaszubskie. Treści te wraz z regulaminem konkursu były także dostępne na stronie internetowej borkowskiej szkoły. Zakres wymaganej wiedzy był bardzo szeroki, mimo to, tak w części pisemnej, jak i ustnej, wyraźnie przeważały odpowiedzi pozytywne. Zwycięzcą „Kaszubskiego Wiecu” został Hubert Leik ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach. II miejsce zajęła Aleksandra Dosz z Pępowa, a III miejsce zajął Jakub Czoska z Miszewa.

Konkurs odbył się pod patronatem Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha, Burmistrza Gminy Żukowo, Wojciecha Kankowskiego i Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, posła na Sejm RP, która już po raz drugi ufundowała nagrodę główną. Rada Rodziców Szkoły przekazała piękne plecaki dla II i III miejsca. Nagrody  ufundowały także: żukowski i baniński oddział ZKP, miejscowy OKiS, Burmistrz Gminy Żukowo, Wojewoda Pomorski. Cała społeczność szkolna była bardzo zaangażowana w organizację imprezy, uczniowie starszych klas wraz z nauczycielami już od rana przygotowywali poczęstunek dla gości, ci o talentach artystycznych grali i śpiewali w przerwach. Inni przygotowywali dekoracje i pomagali obsłudze w urządzeniu sal. III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec” odbędzie się w Borkowie prawdopodobnie dnia 17 maja 2018 r.

Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”

Utworzono dnia 22.05.2017, 09:30