Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Utworzono dnia 09.11.2022

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w borkowskiej szkole ma charakter bardzo uroczysty. Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VIIIb pod kierunkiem Wioletty Licbarskiej-Kramp wspierani przez chór prowadzony przez Zytę Formela.

Dyrektor szkoły Józef Belgrau zwracając się do zebranych podkreślił, że „104 lata temu, 11. listopada 1918 roku, w momencie szczególnym dla narodów Europy, gdy kończyła się
I Wojna Światowa Polska powróciła na mapę Europy. Podczas dorocznych obchodów Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń wojny, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego i modernizacji młodego państwa. Do Żukowa i Borkowa ta niepodległość przybyła prawie półtora roku później wraz z polskim wojskiem generała Hallera, w lutym 1920 roku.   (I Pułk Ułanów Krechowieckich). Wtedy to dopiero niemieccy żołnierze, niemieccy policjanci, niemieccy urzędnicy, niemieccy nauczyciele opuścili tu u nas swoje stanowiska, ich miejsca zajmowali Polacy i Kaszubi, wtedy to po wielu latach niewoli odrodziła się u nas Polska.”

Utworzono dnia 16.11.2022, 16:03