„Pociąg do Wolności” w Szkole w Borkowie

Utworzono dnia 12.11.2023

Dzień 11 listopada, Święto Niepodległości, jest najważniejszym dniem polskiej tożsamości narodowej. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie w przeddzień Święta odbył się uroczysty apel oraz akademia poświęcona naszym przodkom, którzy przed ponad stu laty wywalczyli wolność i niepodległość dla Polski. Świętowanie rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego. Uczniowie w słowno-muzycznym przedstawieniu zaprezentowali dokonania i wyrazili wdzięczność bohaterom tamtych lat. Hasłem przewodnim szkolnej uroczystości był „Pociąg do Wolności”.

Dyrektor Szkoły, Józef Belgrau, zwracając się do zebranych przypomniał tamte chwile: „105 lat temu, dzień 11. listopada był momentem szczególnym dla narodów Europy. W Compiègne pod Paryżem, o  godz. 5:20, podpisano układ rozejmowy pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Naród polski uświadomił sobie w pełni wagę chwili, w jakiej się znajdował. Niepodległość stawała się faktem. Nastrój entuzjazmu i głębokiego wzruszenia ogarnął kraj. Polska wracała na mapę Europy.”

Uroczystość w borkowskiej szkole zaszczycili swą obecnością Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke i Przewodnicząca Rady Rodziców Weronika Elas-Miotk. Witold Szmidtke dziękując za piękne przedstawienie podkreślił wkład naszych kaszubskich przodków w odzyskanie niepodległości. Akademię przygotowały panie: Dorota Formela, Justyna Wilda i Agata Ludka. Także zajęcia edukacyjne i wychowawcze w tym dniu nawiązywały do tematyki patriotycznej.

„Pociąg do Wolności” w Szkole w Borkowie

Utworzono dnia 12.11.2023, 22:03

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.