„Rekord dla Niepodleglej” w Szkole w Borkowie

Utworzono dnia 10.11.2018

W piątek 9 listopada 2018 roku dokładnie o godz. 11.11 na auli borkowskiej szkoły uczniowie, nauczyciele i goście zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. Pobili wraz z pięcioma milionami innych uczniów i pół milionem nauczycieli „Rekord dla Niepodległej”. Prawie 25 tys. polskich szkół w kraju i za granicą świętowało w ten sposób razem 100-lecie odzyskania niepodległości. Akcja została zainicjowana przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczniowie klasy Va pod kierunkiem wicedyrektor Marii Szymańskiej przedstawili polskie dzieje. W sposób barwny i bardzo ekspresyjny zaprezentowali czasy klęsk i chwały narodu polskiego. Alegoryczna postać Polski została odarta z korony i zakuta w łańcuchy niewoli przez trzech zaborców. Mali aktorzy obrazowo przedstawili nadzieję Konstytucji majowej i bohaterskie zrywy powstań narodowych. Wiek XX odmienił los uciemiężonego narodu. Józef Piłsudski w swej odezwie ogłosił narodowi rozkucie kajdan niewoli i poprowadził Polskę do pełnej niepodległości. Dopełnieniem spektaklu był występ uczniów z klasy pierwszej w aranżacji Renaty Belgrau, którzy w bardzo żywiołowy sposób zaśpiewali „Piosenkę młodego patrioty”. Na zakończenie mali i więksi artyści otrzymali gromkie brawa od społeczności szkolnej.

Dyrektor Józef Belgrau w swej mowie podkreślił, że „Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niepodległości, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, gdyby nie pielęgnowanie języka polskiego i tradycji polskiej.. Tu na Pomorzu polskość była szczególnie zagrożona. Ale nasi pradziadowie stanęli na wysokości zadania. (…) Nie wolno zapomnieć o roli Kościoła Katolickiego w czasie zaborów. Kazania i religia w j. polskim podtrzymywały poczucie przynależności do Polski, mimo że na mapach świata naszej ojczyzny nie było. (…) Ta tracona i odzyskiwana niepodległość nie jest dana na zawsze, mimo, że wy, drodzy uczniowie, na szczęście tylko taką, niepodległą Ojczyznę znacie.  Z tego względu dla narodu ważna jest pamięć o jego historii.”

Budynek szkolny, klasy zyskały świąteczny biało-czerwony wystrój. Przed głównym wejściem na chodniku pojawił się duży czerwony napis „NIEPODLEGŁA”. Nawet zajęcia na świetlicy szkolnej pod kierunkiem Katarzyny Gruchała nabrały charakteru wychowania patriotycznego.

Uroczystość w borkowskiej Szkole zaszczyciły swą obecnością panie: Sylwia Laskowska-Bobula, Wiceburmistrz Gminy Żukowo i Weronika Miotk, Przewodnicząca Rady Rodziców.

„Rekord dla Niepodleglej” w Szkole w Borkowie

Utworzono dnia 10.11.2018, 18:06