Utworzono dnia 26.11.2016

Z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  w naszej Szkole miała miejsce uroczysta Akademia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań Wioletty Licbarskiej Kramp, Zyty Formela i Anny Formela przedstawili piękne widowisko patriotyczne. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili pani Ewa Pieczora, kierownik wydziału społecznego UG Żukowo oraz pan Waldemar Dampc, przewodniczący Rady Rodziców Szkoły i jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Żukowo.

Dyrektor Józef Belgrau w swej mowie podkreślił, że te wydarzenia sprzed 98 lat były dla nas bardzo ważne, gdyż to dzięki temu, co wówczas się stało, jesteśmy dzisiaj w polskiej szkole, a nie np. niemieckiej. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudzki, bardzo ważna dla Polaków już w tamtym czasie postać,  wrócił do Warszawy po zwolnieniu z więzienia w Magdeburgu. A 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. I to przejecie władzy w dniu dzisiejszym upamiętniamy.

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, niepodległości, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, gdyby nie pielęgnowanie języka polskiego, tradycji polskiej.. Tu na Pomorzu polskość była szczególnie zagrożona. Ale nasi pradziadowie stanęli na wysokości zadania. I tak np. prawie w każdej, nawet najmniejszej wiosce swoją siedzibę miała filia polskiego Towarzystwa Czytelni Ludowych. Były to najczęściej małe biblioteki  w prywatnych domach, które ktoś społecznie prowadził. Ale cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, książki, polskie książki, nigdy nie odpoczywały, miesiącami, czy latami na półkach.

Nie wolno zapomnieć tutaj o roli Kościoła Katolickiego, kazania i religia w j. polskim podtrzymywały poczucie przynależności do Polski, mimo że na mapach świata naszej ojczyzny nie było.

Ta tracona i odzyskiwana niepodległość nie jest dana na zawsze, mimo, że wy, drodzy uczniowie, na szczęście tylko taką, niepodległą Ojczyznę znacie.

Z tego względu dla narodu ważna jest pamięć o jego historii, aby wiedział, kim jest i znał swoją wartość. Gdyż, jak mówi łacińskie przysłowie: HISTORIA MAGISTRA VITAE, historia nauczycielką życia.

W myśl tej zasady także dzisiaj się tu spotykamy.

Utworzono dnia 26.11.2016, 23:03