Uczniowie z Borkowa zachwyceni zajęciami w zielonej szkole w Staniszewie

Utworzono dnia 24.09.2023

W minionym tygodniu, starsi uczniowie borkowskiej placówki spędzili niesamowite trzy dni w zielonej szkole w Staniszewie. Czekał tam na nich  różnorodny, bogaty program edukacyjny, zajęcia warsztatowe, gry i zabawy oraz wędrówki po ścieżkach przyrodniczych. Młodzież została zakwaterowana w wyremontowanym i nowocześnie wyposażonym Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie, nad którym merytoryczną opiekę sprawuje Oddział Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych - Kaszubski Park Krajobrazowy. Po zakwaterowaniu, wyśmienitym obiedzie, pierwszych zabawach na świeżym powietrzu i  kolacji, zaczęły się niezwykle ciekawe warsztaty z edukacji przyrodniczej – relacjonuje Wioletta Licbarska-Kramp, wychowawca klasy ósmej, regionalistka i polonistka.

Pierwszy wieczór należał do nietoperzy – opowiada dalej nauczycielka biologii z Borkowa, Joanna Kwidzinska - te tajemnicze ssaki kojarzą się z wampirami, wplątywaniem we włosy, jedzeniem komarów i wiszeniem głową w dół. Czy wszystkie te skojarzenia są prawidłowe? Jak wyglądają, żyją, polują i rozmnażają się nietoperze?  Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie w czasie warsztatów chiropterologicznych  prowadzonych przez pana Tomasza Narczyskiego.  Słyszeliście kiedyś nietoperza? Czy w ogóle można go usłyszeć?  Dla uczniów z Borkowa warsztaty zakończyły się wyjściem po zmroku w teren, podczas którego mieliśmy okazję przy użyciu detektorów ultradźwięków usłyszeć odgłosy wydawane przez te ssaki.  Po takiej niesamowitej przygodzie dzieci nie mogły zasnąć z wrażenia!

Następny dzień rozpoczęliśmy od warsztatów zielarskich prowadzonych przez panią Dominikę Dudzic. Spacer zielarski rozpoczął się krótkim wykładem o ziołach we wiacie zielonej szkoły, podczas którego omówiliśmy wiele pospolitych gatunków roślin, które z pozoru są dla większości tylko zwykłymi „chwastami”. Potem  poruszaliśmy  pieszym szlakiem ścieżki edukacyjnej na terenie zielonej szkoły. Posłuchaliśmy o najciekawszych ziołach, skupiając się głównie na ich praktycznym wykorzystaniu leczniczym. Na zakończenie warsztatów dzieci wzięły udział w konkurencjach, a najlepsi otrzymali nagrody.

Ostatnie warsztaty dotyczyły dendrologii. Uczniowie zostali zaproszeni  do niezwykłego świata drzew! Wykład oraz zajęcia terenowe poprowadził pan Artur Eichman. Poznaliśmy  najstarsze, najgrubsze i najwyższe drzewa świata.  Jakie historie mogą nam opowiedzieć drzewa? Choć rosną spokojnie i często nie zwracamy na nie uwagi, skrywają wiele tajemnic! Jak szybko rosną? Jak policzyć, ile mają lat? Uczniowie w grupach badali i sporządzali karty charakterystyk drzew rosnących w okolicy zielonej szkoły. Po takim spotkaniu dzieci  z pewnością rozpoznają drzewa, które rosną w naszym otoczeniu, a zwykła wycieczka do lasu okaże się odkrywczą wyprawą!

W tym niezwykłym miejscu uczniowie z Borkowa zbliżyli się do natury, poznali jej sekrety i nauczyli się szanować każdy jej element. Wycieczka była bardzo udana i na długo zostanie w pamięci uczniów.

Zielona szkoła w Staniszewie

Utworzono dnia 24.09.2023, 20:08

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.