VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach "Kaszubski Wiec"

Utworzono dnia 13.05.2022

Borkowo – Konkurs „Kaszubski Wiec”

Po raz szósty Szkoła im. Jana Pawła II zorganizowała Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”. Do Borkowa przyjechało 33 uczniów z opiekunami z 13 szkół
z województwa pomorskiego. Uczestnicy wykazali się dogłębną wiedzą z dziedziny geografii, historii, literatury, słownictwa, kultury i sztuki ludowej Kaszub, organizacji i instytucji oraz symboli kaszubskich. Wiedzieli w którym muzeum odbywa się Czarne wesele, co w języku polskim znaczy kaszubskie słowo dôka, jak nazywa się święta góra Słowińców, które z kaszubskich jezior jest najgłębsze, w którym roku mieszkańcy Gdańska przyjęli chrzest, w jakim mieście znajduje się Baszta Bluszczowa i kościół św. Jakuba z 1345 r.

Po imponującej rywalizacji siedmiu najlepszych uczestników w ustnym Quizie na temat Kaszub nagrodę główną, aparat fotograficzny Instaks z opcją druku, otrzymała Klara Stępińska ze Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt Fregata w Gdańsku Oliwie,  drugie miejsce zajęła Helena Stępińska, także ze Szkoły Fregata, trzecie miejsce zajął Paweł Gański ze Szkoły Podstawowej w Skorzewie.

Patronat nad konkursem objął burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, Nagrody na konkurs ufundowała Gmina Żukowo i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział Żukowo Merytorycznie konkurs przygotowali Józef Belgrau dyrektor szkoły w Borkowie i Anna Formela polonistka i kaszubistka, wzorową organizacją konkursu zajęli się nauczyciele
i pracownicy administracji oraz obsługi szkoły. Komisji przewodniczyła Krystyna Rogalewska. Quiz prowadziła Anna Formela.

"Kaszubski Wiec"

Utworzono dnia 11.07.2022, 19:10

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.