Wizyta gości z Wileńszczyzny

Partnerstwo szkół:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie

Gimnazjum św. Jana Bosko w Jałówce na Wileńszczyźnie

15 kwietnia 2016 r. w Jałówce k. Wilna dyrektorzy Józef Belgrau z Borkowa i Zbigniew Czech z Jałówki podpisali Porozumienie o współpracy edukacyjnej, które stało się pierwszym krokiem do rozwoju partnerstwa obydwu szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie oraz Gimnazjum św. Jana Bosko w Jałówce na Wileńszczyźnie.

Inicjatorem współpracy był proboszcz ks. Krzysztof Sagan, Waldemar Dampc oraz dyrektor Józef Belgrau. Efektem tego była na początku stycznia br. wizyta w Borkowie 26 uczniów i 5 nauczycieli z polskiego Gimnazjum św. Jana Bosko z Jałówki (Litwa). Uczniowie z Wileńszczyzny mieszkali u rodzin swoich pomorskich rówieśników. Wileńskie dzieci, będące w wieku 9 – 13 lat, zwiedziły Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Gdynię, gdzie także mieli zajęcia w Centrum Nauki EXPERYMENT, Gdańską Starówkę, w szczególności unikatową Bazylikę Mariacką, podziwiali zmagania uczniów kaszubskich szkół podczas XI Gminnego Konkursu Jasełek w Niestępowie. 6 stycznia aktywnie uczestniczyli w żukowskim Orszaku Trzech Króli. Podczas pobytu gośćmi z Jałówki opiekowali się nauczyciele ze SP w Borkowie (Jadwiga Kreft, Barbara Leszniewska i Zyta Formela).

Bogatym w wymianę doświadczeń było spotkanie z władzami miasta w Urzędzie Gminy Żukowo. Burmistrz Wojciech Kankowski okazał duże zainteresowanie i chęć wspierania partnerstwa tych dwóch szkół z Kaszub i Wileńszczyzny. Podczas uroczystej akademii w szkole w Borkowie uczniowie - gospodarze zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony swojemu patronowi, największemu z rodu Polaków - Janowi Pawłowi II, zaś goście w swej pięknej śpiewnej mowie przedstawili pieśni i poezję z Kresów. Wielkie wrażenie na zebranych zrobił Serafim Tomaszewicz grając pięknie na barunie - tradycyjnym litewskim klarnecie. Akademię, oprócz władz samorządowych, zaszczyciła pani Dorota Arciszewska Mielewczyk, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, bardzo zaangażowana w działania wspierające Polaków oddzielonych granicami od Macierzy. Rewizyta uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie przewidziana jest na czerwiec.

Wizyta gości z Wileńszczyzny

Utworzono dnia 13.01.2017, 16:54

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.