Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach w szkole Borkowie

Utworzono dnia 20.06.2021

Po raz piąty uczniowie szkół podstawowych z województwa pomorskiego wykazali się bogactwem wiedzy o regionie podczas Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”. Tegoroczne kaszubskie zmagania w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie odbyły się w nieco mniejszym składzie osobowym. W finale konkursu wzięło udział 25 uczniów z powiatu słupskiego, bytowskiego, kościerskiego, kartuskiego i miasta Gdańsk.

W teście pisemnym uczestnicy wykazali się wiedzą z dziedziny historii, literatury, sztuki, muzyki, języka oraz geografii Kaszub. Znali też symbole, organizacje i instytucje kaszubskie. Opisali herb Kościerzyny, wiedzieli jakie miasto leży nad rzeką Borują oraz gdzie celebrowane jest „czarne wesele”, znali twórczość ks. Bernarda Sychty, wiedzieli, co znaczą kaszubskie słowa „wãdzebôk”, „wiodro” i „plëta”. W etapie pisemnym wyłoniono 8 laureatów, którzy w części ustnej m.in. odpowiadali na pytania dotyczące historii haftu kaszubskiego, nazewnictwa rzek i jezior kaszubskich oraz najstarszej wzmianki o Kaszubach.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną zdobyła Milena Świątek- Brzezińska z Brzeźna Szlacheckiego, drugie i trzecie zajęły uczennice z Gowidlina Monika Wenta i Patrycja Dawidowska. Co ciekawe, takie same miejsca  uczennice te zajęły w etapie pisemnym. Komisji przewodniczyła pani Krystyna Rogalewska, wiceprezes żukowskiego oddziału ZKP. Ustny quiz prowadził pan Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Pytania do części ustnej przygotowała pani Anna Formela, polonista i kaszubista. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest Józef Belgrau, dyrektor Szkoły. Jednak zorganizowany w tak sprawny sposób konkurs mógł się odbyć tylko dzięki dużemu zaangażowaniu borkowskich nauczycieli i pracowników obsługi. Borkowska Szkoła, podobnie jak cała Gmina Żukowo, od lat przoduje w realizacji kaszubskiej edukacji regionalnej.

Konkurs swą obecnością zaszczycili: pani wizytator Elżbieta Roszkowska, reprezentująca Pomorskiego Kuratora Oświaty, pan Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie i pani Maria Byczkowska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury w Radzie Miejskiej. Patronat nad konkursem objęli Pomorski Kurator Oświaty pani Małgorzata Bielang i Burmistrz Gminy Żukowo pan Wojciech Kankowski. Nagrody ufundowały Gmina Żukowo i OKiS Żukowo.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach w szkole Borkowie

Utworzono dnia 20.06.2021, 14:08

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.