Żukowo w edukacji regionalnej

Utworzono dnia 04.06.2018

Uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie w upalny majowy dzień opuścili sale lekcyjne by poznawać przyrodę, geografię, historię oraz infrastrukturę współczesną Żukowa i okolic.  Wśród ciekawych miejsc jakie zobaczyli był kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tu dowiedzieli się m.in. jak to atrybutem św. Norberta stał się pająk. Zapoznali się też z obrządkiem pogrzebowym norbertanek żukowskich. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza zobaczyli funkcjonowanie dużej szkoły, bogatej w przestrzeń, czego szczególnie brak w macierzystym Borkowie. Przez Osiedle Wybickiego i Stadion przeszli nad Jeziorko, gdzie trwały przygotowania do sezonu imprez żukowskich. W cieniu drzew, przy zapachu świeżej zieleni, z pięknym widokiem na wodę, las i pola grupa zaznała zasłużonego odpoczynku. Leśną malowniczą drogą Świętopełka, wzdłuż sączącego się strumienia, Borkowscy uczniowie dotarli do Kanału Słupiny i dawnego Wodospadu. W cieniu wysokich drzew, w miejscu krwawych walk marca 1945 roku, uczniowie doszli do Młyna, dawnej papierni. Już od czasów renesansu norbertanki produkowały tutaj papier. Na początku XX wieku budynek przekształcono w młyn zbożowy i piekarnię. Nieco dalej na ul. Parkowej przed borkowskimi dziećmi pojawił się masywny „międzynarodowy” wiadukt kolejowy. Konstrukcja o filarach z granitu szwedzkiego została wybudowana przez Francuzów w 1927 roku. W czasie walk w 1945 roku wiadukt został uszkodzony i odbudowany przez Szwedów w 1946 roku. Grupa wróciła tzw. „Pólkiem”, czyli ul. Raduńską, do szkoły w Borkowie.

Żukowo w edukacji regionalnej

Utworzono dnia 04.06.2018, 21:11

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.