Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach w Borkowie

Utworzono dnia 22.05.2023

Od lat Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie organizuje Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”. Celem zmagań jest sprawdzenie wiedzy młodych Pomorzan z zakresu kaszubskiej historii, geografii, literatury, leksyki, muzyki, sztuki ludowej oraz znajomości organizacji, instytucji i symboli Kaszub. W tegorocznym finale udział brali uczniowie z powiatu kościerskiego, kartuskiego i gdańskiego. W zamkniętym teście pisemnym wykazali się wiedzą m.in. na temat ceramiki kaszubskiej, twórczości księdza Sychty, heraldyki kaszubskich miast, haftu kaszubskiego czy pobytu Gotów na Pomorzu…

Do trzeciej ustnej części konkursu awansowało 7 uczniów z najlepszymi wynikami w teście pisemnym. W obecności komisji oraz żywiołowej publiczności laureaci losowali pytania dotyczące regionu. Wyjaśnili m.in. znaczenie kaszubskich słów: bómk, zybówka, plëta, brifka, knôp, pëszny... Przedstawili okoliczności pojawienia się pierwszej wzmianki o Kaszubach, rozszyfrowali skrót CEPR oraz znali pseudonim artystyczny Aleksandra Labudy.

Zwycięzcą Kaszubskiego Wiecu 2023 w Borkowie, po emocjonującej dogrywce, została Zofia Drewczyńska ze Skorzewa. Drugie miejsce zajęła Maria Szkudlińska z Pępowa, a na trzecim miejscu uplasował się Fabian Biankowski z Mirachowa. Komisji przewodniczyła pani Krystyna Rogalewska, prezes żukowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Ustny quiz prowadziła pani Anna Formela, polonista i kaszubista. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu był Józef Belgrau, dyrektor Szkoły w Borkowie. Sprawna organizacja i przebieg konkursu były możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu Borkowskich nauczycieli i pracowników obsługi. Szkoła w Borkowie podobnie jak cała Gmina Żukowo, od lat przoduje w realizacji kaszubskiej edukacji regionalnej. Tutejsza szkoła zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby uczniów uczęszczających na język kaszubski.

Konkurs swą obecnością zaszczycił pan Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie oraz pani Maria Byczkowska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury w Radzie Miejskiej. Nagrody ufundowały Gmina Żukowo i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie w  Żukowie.

VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach w Borkowie

Utworzono dnia 22.05.2023, 15:39

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 129

W poprzednim tygodniu: 146

W tym miesiącu: 186

W poprzednim miesiącu: 666

Wszystkich: 57961